درباره کیش بیشتر بدانیم...

تاریخچه جزیره کیش
از اسناد تاریخی در مورد جزیره کیش چنین نتیجه گیری می شود که از زمان هخامنشیان زندگی در جزیره کیش در جریان بوده است. در دوران بعدی، در زمان حکومت آل بویه و سلجوقیان کیش به بزرگترین مرکز تجاری خلیج فارس تبدیل شده است. مدتی بعد نیز به دست پرتغالی‌ ها افتاد و در نهایت از زمان شاه عباس تا کنون به عنوان یکی از جزایر ایرانی شناخته شده است. با آغاز حکومت محمدرضا پهلوی به عنوان مرکزی برای صید ماهی و تجارت مروارید معروف گشته و به عنوان پتانسیل گردشگری کیش شناخته شده است. از این زمان به بعد، به خاطر زیبایی‌ های طبیعی، سواحل مرجانی و آب‌ های کریستالی Kish به عنوان توریستی ترین مکان در ایران معروف شده است.
​​​​​​​
آب و هوای جزیره کیش
کیش در جنوبی‌ ترین منطقه کشور قرار دارد و این قسمت از کشور نیز دارای تابستان‌ های گرم و شرجی و زمستان‌ های معتدل است. در زمستان میانگین دمای هوا ۲۷ درجه سانتی گراد بوده و در نهایت به ۳۲ درجه سانتی گراد می رسد اما در ماه های تیر و مرداد دمای جزیره کیش به اوج خود رسیده و شرجی بودن این ماه ها نیز نزدیک به ۱۰۰ درصد می رسد، اما جالب اینجاست که میزان بارش باران در جزیره کیش بسیار کم است. اگر قصد سفر به این جزیره را در فصل های بهار و تابستان داشته باشید؛ در اوایل فصل بهار هوای این جزیره خنک و مرطوب بوده و دمای نسبتا پایینی دارد؛ از همین جهت می تواند فصل مساعدی برای سفرتان باشد اما رفته رفته هوا گرم می‌شود. اگر به دنبال سفری ارزان هستید، بهتر است در فصل تابستان به گشت و گذار در این جزیره بپردازید و اینکه از تفریحات آبی لذت ببرید. در ادامه دو فصل پاییز و زمستان شرایط برای سفر به کیش بسیار عالی است، اما از لحاظ هزینه اقامت و خورد خوراک بیشتر از ماه های دیگر است.

جاهای دیدنی و گردشگری جزیره کیش
در جزیره کیش سواحل خاص همراه با جاذبه های دیدنی در این جزیره همگان را به سوی خود جذب می کند. در ادامه می خواهیم چند مورد از جاهای دیدنی را برایتان معروفی کنیم؛ جاذبه های طبیعی و تفریحی عبارتند از:
بوستان آهوان: به دلیل وجود آهوهای زیبا در این منطقه چنین نامی را از آن خود کرده است و به عنوان یکی از خاص ترین جاهای دیدنی کیش در خیابان فردوسی قرار دارد. در بوستان آهوان علاوه بر آهو، حیوانات دیگری مانند شیر، روباه، شغال، میمون، گوزن و پرندگان نیز نگهداری می شوند ولی آهوها آزادانه نزد مردم هستند و از دستشان غذا می خورند.
جزیره هندورابی: برای رفتن به جزیره هندورابی باید از قایق های دریایی بندر چیروئیه استفاده کنید و از فضای دل انگیز لذت ببرید. خانه های گچی با نمای سفید، سواحل بکر و دست نخورده هندورابی، آب انبار، کلوپ دریایی، لاک پشت ها و ماهیان خاص از جاذبه های این ناحیه هستند.
ساحل مرجانی: در شرق جزیره کیش یکی از خاص ترین جاذبه های طبیعی ساحل مرجان نام دارد که شامل مرجان های زیادی است و این مرجان ها شبیه به گیاه، سنگ یا خزه بوده و دارای رنگ های متفاوت و جذابی هستند. در ساحل مرجانی کیش انواع تفریحات دریایی مانند غواصی و اسکوتر زیردریایی وجود دارد.
پارک آبشار کیش: این پارک به عنوان یکی از بهترین جاهای دیدنی کیش به شمار می رود تا برای مدتی هم که شده به استراحت بپردازید و از آبشارهای پلکانی و آبنماهای زیبا لذت ببرید.
پارک دلفین ها: محلی برای حیوانات باهوش و دوست داشتنی است که برای مردم حرکات نمایشی انجام می دهند و در این مکان می توانید نصف روز را گذرانده و از بازی های حیوانات لذت ببرید.


حمل و نقل عمومی در کیش
برای رفت و آمد در داخل شهر می توانید از وسایل نقلیه متفاوتی استفاده کنید؛ در ادامه به توضیح هرکدام می پردازیم:
تاکسی: گردشگران و ساکنان به وسیله تاکسی یا مینی بوس یا کرایه خودرو می توانند به جاهای مختلف دسترسی خواهند داشت. یکی از روش های رایج استفاده از تاکسی است و تاکسی‌ های کیش اغلب خودروهای گران قیمت در دو رنگ زرد و سفید هستند که تاکسی‌ های زرد رنگ تاکسی‌ های خطی بوده و تاکسی های سفید رنگ به صورت تاکسی دربستی در حال تردد هستند.
مینی بوس: روش دیگر استفاده از مینی بوس های شهری است که دارای دو خط بوده و خط اول با ۱۳ ایستگاه و خط دوم با ۴۲ ایستگاه مسافران را به هر نقطه‌ این جزیره می رسانند.
اجاره خودرو بدون راننده: علاوه بر دو روش ذکر شده می توانید در این جزیره خودرو های لوکس و گران قیمت را اجاره کنید و به گشت و گذار بپردازید، البته می توانید خودرو با راننده نیز اجاره کنید.
برای رفت و آمد به جزیره کیش دو روش فرودگاه و بندرگاه پیش رو دارید:
فرودگاه بین‌المللی کیش از سال ۱۳۵۶ تاسیس شده و دارای دو ترمینال مخصوص پروازهای داخلی و خارجی است. آدرس فرودگاه بدین صورت است: بزرگراه خلیج فارس، بلوار امام، بلوار فرودگاه. از فرودگاه کیش تا مرکز شهر نیز می توانید از تاکسی های خطی یا دربستی مقابل فرودگاه استفاده کنید.
بندرگاه کیش
بنادر کیش در قسمت شمالی جزیره قرار دارند، بندر میرمهنا در قسمت شمال غربی جزیره در نزدیکی محل سکونت بوده و کابرد صیادی دارد. ولی بندر اصلی با عنوان بندر تجاری کیش در قسمت شمال شرقی واقع شده است که دارای پایانه مسافری برای سرویس‌ دهی به مسافران داخلی و خارجی است. بعد از پیاده شدن از کشتی در مقابل بندرگاه می توانید سوار تاکسی های خطی یا دربست شوید. آدرس بندرگاه نیز بزرگراه خلیج فارس، بلوار دلیران، بلوار آشنا است.